Övningskörning pågår!

Under juni och juli kommer de nya spårvagnarna att levereras till Stockholm. De är från Bombardier och av typen Flexity Classic. Först kommer tre från Norrköping, sedan tre från Frankfurt. De första vagnarna från Norrköping är redan på plats.

Under sommaren sker intrimning av utrustning och provkörningar både av den nya sträckan och de nya vagnarna. Dessutom utbildar vi helt nya spårvagnsförare. Säkerheten kräver att alla förare ska ha många timmar bakom spakarna innan de får ”körkort” för att köra med passagerare. Så redan innan SL bjuder dig ombord på Spårväg City, nya linje 7, kommer spårvagnarna att vara ett vanligt inslag i centrala Stockholm.

Parallellt pågår förberedelser för återupptagandet av den museala spårvägstrafiken på Djurgårdslinjen. Den har smygpremiär på kvällen tisdag 29 juni och drar igång enligt tidtabell den 5 juli.

Aktuell till datum: 
2010-07-31